ucuz renkli fotokopi
Blog Renkli Fotokopi

Bakırköy Renkli Fotokopi

Renkli Fotokopi

Bakırköy Renkli Fotokopi ,Ciltleme Pvc Kaplama Kaşe Yapımı,

Bakırköy Renkli Fotokopi : Matbaa, başta kitap, broşür ve gazete olmak üzere metin olmak üzere tek tip basılı malzemelerin seri üretimine izin veren bir cihazdır. Çin’de yaratılan ve orada toplumun devrim yaratan basını, 15. yüzyılda Avrupa’da daha da geliştirildi.

Matbaa ne zaman icat edildi?

Bakırköy Renkli Fotokopi Ciltleme Pvs Kaplama Kaşe Yapımı : Kimse ilk matbaanın ne zaman icat edildiğini veya kimin icat ettiğini bilmiyor, ancak bilinen en eski basılı metin ilk binyıl boyunca Çin’de ortaya çıktı.

Tang Hanedanlığı döneminde yaklaşık 868 A.D.’ye tarihlenen Çin’in Dunhuang’lı bir Budist kitabı olan Elmas Sutra’nın bilinen en eski basılı kitap olduğu söyleniyor.

Diamond Sutra, el oyması ahşap blok panelleri tersten kullanan blok baskı olarak bilinen bir yöntemle yaratıldı.

Diğer bazı metinler de Dunhuang’dan sağlanmıştır, bunlardan 877 A.D.’den basılmış bir takvim, matematik çizelgeleri, kelime kılavuzu, görgü kuralları öğretimi, cenaze töreni ve düğün rehberleri, çocukların eğitim materyalleri, sözlükleri ve almanakları içerir.

Bu ilk baskı döneminde, toplanmış kaydırmaların yerini kitap biçimli metinler almaya başladı. Aynı zamanda Japonya ve Kore’de de ahşap baskı yapıldı ve bu dönemde bir süre sonra tipik olarak Budist ve Taocu metinler için metal blok baskı yapıldı.

BI SHENG

Baskı blokları panellerini tekrar kullanılabilecek hareketli tek tek harflerle değiştiren hareketli tip, yaklaşık 970 – 1051 A.D. arasında yaşayan Yinghan, Hubei, Çin’den Bi Sheng tarafından geliştirilmiştir.

İlk hareketli tip kil içine oyulmuş ve daha sonra bir demir levhaya bastırılmış bir demir çerçeveye yerleştirilmiş sert bloklar halinde pişirilmiştir.

Bi Sheng’in matbaasının en eski sözü, yeğenlerinin ölümünden sonra Bi Sheng’in yazı karakterlerine sahip olduğunu belirten bilim adamı Shen Kuo tarafından 1086 yılında yazılan Dream Pool Essays kitabında.

Shen Kuo, Bi Sheng’in ahşap kullanmadığını, doku tutarsız olduğu ve nemi çok kolay emdiği için ve ayrıca mürekkebin içine yapışmasıyla ilgili bir sorun olduğunu açıkladı. Pişmiş kil tekrar kullanım için daha iyi temizlenir.

1127’den 1279’a kadar Amerikan Devleti’ne hükmeden Güney Song Hanedanlığı döneminde, kitaplar toplumda yaygınlaştı ve devlet memuru olma yeteneğine sahip bilimsel bir vatandaş sınıfı oluşturmaya yardımcı oldu. Büyük basılı kitap koleksiyonları da zengin sınıf için bir statü sembolü haline geldi.

WANG CHEN

Woodtype, 1297’de Ching-te hakimi Wang Chen, Nung Shu adlı tarım ve tarım uygulamaları üzerine bir inceleme yaptığında geri döndü.

Wang Chen ahşabı daha dayanıklı ve hassas hale getirmek için bir süreç tasarladı ve daha sonra dizgecilerin daha verimli bir şekilde örgütlenmesi ve baskıda daha yüksek hız sunması için döner bir masa yarattı.

Nung Shu, dünyanın ilk seri üretilen kitabı olarak kabul edilir, Avrupa’ya ihraç edilir ve tesadüfen, geleneksel olarak Avrupalılara atfedilen birçok Çin icadı belgelenir.

Wang Chen’in tahta blok tipi yöntemi, Çin’deki yazıcılar tarafından kullanılmaya devam edildi.

JOHANNES GUTENBERG

Avrupa’da, matbaa, Wang Chen’in yeniliklerinden 150 yıl öncesine kadar görünmedi.

Kuyumcu ve mucit Johannes Gutenberg, 1440’ta Strazburg’da Fransa’da basımla ilgili deneyler yapmaya başladığında Almanya’nın Mainz kentinde siyasi bir sürgündü.

Birkaç yıl sonra Mainz’e döndü ve 1450’de, mükemmelleştirilmiş ve ticari olarak kullanıma hazır bir baskı makinesi vardı.

GUTENBERG MATBAA

Gutenberg’in tasarımının bir parçası olan ahşabı metal ve baskı blokları ile değiştirerek her bir mektubu kullanarak Avrupa’nın hareketli tipini oluşturuyordu.

Bu türün büyük miktarlarda ve farklı baskı aşamalarında kullanılabilmesi için Gutenberg, tersten üretilen harfleri pirinçten ve ardından erimiş kurşun dökerek bu kalıplardan yapılan kopyaları gören kopya döküm kavramını uyguladı.

Araştırmacılar Gutenberg’in aslında metal kalıpları oluşturmak için oymalı kum kullanan bir kum döküm sistemi kullandığını iddia etti. Harfler, düz medyada düz harfler ve tutarlı sütunlar oluşturmak için düzgün bir şekilde uyacak şekilde tasarlandı.

Gutenberg’in süreci, kendi mürekkebini yapmamış olsaydı, odun yerine metale tutturularak tasarlandığı gibi sorunsuz bir şekilde çalışmayabilirdi. Gutenberg ayrıca, geleneksel olarak, şarap ve zeytin yağları için baskı yapmak için kullanılan, baskı matbaa tasarımına uyarlanan bir şarap kullanarak kullanmak için baskı kağıdını düzleştirmek için bir yöntemi mükemmelleştirebildi.

GUTENBERG İNCİLİ

Gutenberg projesini finanse etmek için Johannes Fust’tan borç aldı ve 1452’de Fust Gutenberg’e kitap oluşturmak için bir ortak olarak katıldı. Takvimleri, broşürleri ve diğer geçici belgeleri basmaya karar verdiler.

1452’de Gutenberg dükkanından çıkan tek kitabı üretti: İncil. Tahminen, 1.300 sayfalık İncil’in 180 kopyasını, 60’ının parşömene basmış olduğu tahmin ediliyor. İncil’in her sayfası Gotik tipte 42 satır metin içermekte olup, çift sütun içermekte ve renkli harfler içermektedir.

İncil için Gutenberg, 300 ayrı kalıplı harf bloğu kullandı.

Diğerleri

Leave a Comment

× WhatsApp