Resim Gerhard Gellinger tarafından Pixabay'a yüklendi
Blog Genel Renkli Fotokopi

Büyükçekmece Renkli Fotokopi

Renkli Fotokopi Büyükçekmece

Fotokopi Makinaları Tarihi

Renkli Fotokopi Büyükçekmece : Ekim 1937’de New York’ta patent avukatı Chester Carlson, elektro fotoğrafçılık olarak adlandırılan bir süreç icat etti. 1938’de buna Xerography adı verildi ve bilinen ilk fotokopi “10-22-38 Astoria” idi. Xerography kopyalama işlemi 20. yüzyılın en iyi bilinen icatlarından biri haline geldi. Carlson, dünyaca büyük beğeni topladı ve icadı milyar dolarlık bir endüstri yarattığından oldukça zengin oldu. Carlson’un 1968’deki ölümünden önce yardım ve vakıflara yaklaşık 100 milyon dolar verdiği tahmin edilmektedir.

 

 

Xerografinin Gelişimi

Renkli Fotokopi Büyükçekmece : Fakat Xerography, en azından ilk başta, popüler bir icat değildi. Aslında, Carlson Xerography’yi geliştirmek için bir şirket bulmadan on yıl önceydi. Haloid Şirketi olarak adlandırılan New York merkezli bir fotoğraf kağıdı üreticisi zoru üstlendi. Haloid Şirketi daha sonra Xerox Corporation olmaya devam etti.

 

İlk Ofis Fotokopi Makinaları

 

1955 yılında, Haloid – o zamanki Haloid Xerox – ilk otomatik xerografik makinesi olan Copyflo’yu üretti. Ancak, elektro fotoğrafçılığın ilk gerçek ofis fotokopi makinesinin üretildiği ilk kez tasarlandıktan sonra 22 yıl kadar değildi. 1958, ilk ticari basmalı düğme fotokopi makinesinin 914 tanıtımını yaptı.

 

Xerox İçin İyi Zamanlar

914 olağanüstü bir başarıydı. Sadece üç yılda, 1960 yılında Haloid Xerox’un geliri 2 milyon dolardan – ilk 914 satıldığında – 1963’te 22 milyon doların üstüne çıktı. 1961’de Haloid Xerox, adını Xerox’a kısalttı ve hisse senetleri New York Borsasında yer aldı . Olağanüstü başarıları, Xerox gelecek 20 yıl boyunca 24 yeni ürün tanıttı.

 

Değişen Pazar

Ancak Xerox hakimiyeti değişmek üzereydi. Yeni üreticiler aralarında göründüler, Xerox’a meydan okumak için hazırlanıyorlardı ve dünyanın bir fotokopi makinesi veya fotokopi makinesinde bir Xerox makinesi olarak bildiklerini yeniden markalaştırıyorlardı. 20. yüzyılın en büyük pazarlama savaşlarından biri başlamak üzereydi.

 

Xerox ve Fotokopi Makinesi

Ricoh, RiCopy 101 Diazo fotokopi makinesini geliştirdiklerinde 1955’in başlarında Xerox’a potansiyel bir rakip olarak ortaya çıkıyordu. 1975’te ödüllü RiCopy DT 1200’ü geliştirdiler ve Xerox’un pazardaki tutuşuna meydan okumaya başladılar. Önümüzdeki on yılda, geleneksel olarak fotoğrafçılıkla tanınan şirketler ofis ekipmanları pazarına girmeye başladıkça şaşırtıcı bir değişiklik görecekti. Minolta, Panasonic, Toshiba, Sharp, Konica ve Canon gibi markalar, Xerox’un ticari fotokopi pazarındaki hakimiyetine meydan okuyacak küçük ofis fotokopi makineleri üretmeye başladı.

 

Bu arada, Xerox’un yüksek hacimli fotokopi pazarına hakim olması bile Kodak ve Oce’nin tehdidi altındaydı.

 

Yeni Markalar Güvenilir Değil

Üreticiler, Xerox’un çok büyük bir müşteri sadakatine sahip olduğunu buldu. Bunu yıkmak için, fotokopi bayileri kuruldu. Her ülkede, yerel halk tarafından satılan ve “yerel hizmet” sunan küçük yerel bayiler ortaya çıktı. Bu klasik gerilla pazarlaması hareketi, Xerox’a beklenmeyen şekilde saldırdı. Xerox küresel bir şirket olduğundan, sunamadıkları tek şey küçük, yerel bir işletmenin mahremiyeti idi.

 

Canon muhtemelen bu taktiği kullanan en başarılı fotokopi şirketiydi. 1985 yılına kadar dünyanın önde gelen fotokopi şirketi oldular. Canon, geliştirmeye yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve ilk renkli fotokopi makinesini üretmeye devam etti.

 

Xerox Makinesini Fotokopi Makinesi olarak yeniden markalamak

Xerox rakipleri, bayilerini müşterilerini fotokopi markalarına “Xerox makinesi” olarak adlandırdıklarında düzeltmeleri konusunda teşvik etti. “Xeroxing” gibi terimler “fotokopi” olarak düzeltildi ve “Xerox Makinesi” “fotokopi makinesi” oldu. Tüm bunlar, Xerox markasının etkisini ve tutucusunu çözme konusunda çalıştı.

 

Bugün Fotokopi Makineleri

Bugün, Xerox dünya liderlerinden biri ve son derece etkili ve güvenilir bir marka olmaya devam ediyor. Buna rağmen, artık fotokopi pazarının lideri değiller. Fotokopi pazarındaki ana savaş 1975 ve 1985 yılları arasında savaştı. Xerox, ana faaliyetlerindeki gelişmeyi ihmal etti ve bunun yerine milyonlarca bilgisayar pazarına yatırım yaptı. Windows için öncü olan ve bilgisayar faresini icat eden bir işletim sistemi gibi devrim niteliğindeki teknolojiyi geliştirmelerine rağmen, bu hatların uzantısı zordu. 1975 ve 1985 arasında, Xerox, bilgisayar pazarında çok büyük bir etkiye sahip olan başka bir marka adına karşı çıktı: IBM. Xerox, sektörün biçimlendirici yılları boyunca temel işlerini savunmaya devam etseydi, bugün fotokopi pazarında belki de çok farklı görünüyordu.

Diğerleri

Leave a Comment

× WhatsApp