poster baskı üzüm zamanı
Blog

Poster Baskı

Poster Baskı Tarihi

 

Bakırköy Poster Baskı , Metinsel, grafiksel ve bazen her iki tipte baskı elemanından oluşan basılı bir kağıt olan afiş, 200 yılı aşkın bir süredir sanatın tanıtılması, etkinliklerin, reklamların, performansların, ürünlerin ve hizmetlerin reklamının yapılması ve savaş propagandası amacıyla kullanılmıştır.

 

Savaş propagandası amaçlı poster kullanımı özellikle 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında, özellikle de I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı döneminde yaygındı.

 

Bu, elbette, daha sonra halkla iletişimin birincil kaynağı olarak poster kullanımının yerini alan radyo ve diğer yazılı medyaların tanıtımından önceydi. Tarihsel olarak, modern posterin dünya olarak evrimi ve dönüşümü, Avrupa’da hızlı bir şekilde Amerika’yı takip eden bir adım attığını bilir.

 

Posterin amacı, kitlelerin dikkatini çekmek için “göz alıcı” tasarımlar yaratmak ve bu özelliklere sahip olmaktır. Yıllar boyunca, çok çeşitli ebatlarda, tarzlarda mevcutlardı ve çok çeşitli baskı teknikleri kullanılarak basıldılar.

 

Geçmişin Baskı Teknikleri

Bakırköy Poster Baskı , 1800’lerin sonlarında ve 1900’lerin başlarında devrim yaratan baskı tekniği olan litografi 1796’da Alman Alois Senefelder tarafından icat edildi, ancak 1800’lerin ortasına kadar kullanılmadı. Başlangıçta, litografinin “çok yavaş” ve “çok pahalı” olduğuna inanılıyordu.

 

Bu, “Cheret’in üç taş litografik sürecinin” tanıtımına kadar oldu.

 

İşlem sırasında, yoğun renk ve doku ile canlı posterler oluşturmak için üç taş kullanıldı. Kullanılan üç taş tipik olarak kırmızı, sarı veya mavi idi; bu, sanatçının gökkuşağının herhangi bir rengini kullanarak hem grafikleri hem de metinleri içeren bir poster üretmesini sağlamıştır.

 

Görüntüler veya metin balmumu içine kazınmış ve daha sonra bir plakaya veya taşa uygulanacak ve daha sonra bir lastik örtü veya kağıda aktarılacaktır. Litografinin tanıtılmasından önce, birincil afiş baskı teknikleri Ahşap Blok tekniği ve Intaglio tekniğidir.

 

Woodblock veya “xylography”, dünyanın en eski metin ve görüntüleri bir nesneye aktarma yöntemidir. Bu teknik, kökleri MS 200’e kadar uzanan Çin’de ortaya çıkmıştır. Woodblock baskı daha sonra hızlı bir şekilde Japonya, Avrupa ve daha sonra Amerika’ya yayıldı.

 

Woodblock baskısı sırasında, bir resim veya metin tahtaya oyulmuştur, bu daha sonra “mürekkeplenir” ve görüntünün ve / veya metnin tahtadan kağıda aktarılmasını sağlayan kağıda basılır. Ahşap blok baskı, çok fazla iş gerektiriyordu, çünkü aktarılan görüntüler yansıtılmış ve renksiz olarak basılabiliyordu, bu nedenle aşınmalar geriye çekilmek zorundaydı ve renk oluşturmak için birden fazla blok gerekti.

 

Intaglio veya “metal gravür” ve “gravür”, daha sonra mürekkeple kaplanmış ve kağıda bastırılmış görüntü veya metinleri gravürlemek için metal kullanımını içerir. Intaglio için kullanılan en yaygın metaller arasında çinko ve bakır; ancak, zaman zaman çelik kullanılmıştır.

 

Intaglio, 15. yüzyıldan kalma Almanya’ya kadar uzanıyor. Dünyaya litografi tanıtıldığında, sanatçılar, reklamverenler, pazarlamacılar ve hükümetler daha sonra seri üretimde, daha ucuz ve daha hızlı posterler basabilirler.

 

Posterlerin Tarihsel Sanatı

Bakırköy Poster Baskı , Fransa’da 1890’lar, “Belle Epoque” döneminin başlangıcını belirledi. Bu dönemde dünya, poster sanatına aşık oldu. “Güzel Sanatlar” müziğini yaratan ilk afiş, sanatçı Toulouse-Lautrec tarafından tasarlanan 1891’deki Moulin Rouge posteriydi. İlk “Art Nouveau” başyapıtı, 1894’te Paris’te çalışan Alphonse Mucha adlı bir Çek tarafından tasarlandı.

 

Bu tarz I. Dünya Savaşı’na kadar Paris ve dünyaya hükmetti. Bu dönemde, posterin sanat ve reklamları ifade etmek için kullanıldığı her ülkede, ülkenin eşsiz toplumsal kültürünü kapsıyordu. Örneğin, Fransa’da posterler kafeler varken, İspanya’da posterde festivaller ve boğa güreşleri yer aldı.

 

İtalya’da posterde moda ve opera, Almanya’da da dergiler ve fuarlar öne çıkarken, İngiltere ve ABD posteri dergiler ve gezici sirkler için kullandılar. ABD’de, kasaba halkına yakında bir karnaval veya sirk geleceğini söyleyen posterler sık ​​sık sergilendi.

 

Art Nouveau ve Belle Epoque, 1901 yılına kadar Paris’e hükmediyordu. 1898’de, yeni bir sanatçı, Paris’i fırtına ile ele geçirdi; Bu genç İtalyan karikatürist Paris’e geldiğinde, onunla birlikte kitlelerin dikkatini çekebilecek metinle tuhaf ya da komik bir görüntü yaratma kabiliyetini getirdi.

 

Afiş stili veya “Plakatstil” 1905 yılında Berlinli sanatçı Lucien Bernhard ve Münihli sanatçı Ludwig Hohlwein tarafından doğdu. I. Dünya Savaşı sırasında, poster para toplamak, işe alım amaçları ve savaş vahşetlerinin reklamını yapmak için savaş propagandası olarak kullanıldı. Birinci Dünya Savaşı yaklaşık 20 milyon poster üretti

Modern Poster Sanatı

  1. Dünya Savaşı sonrası dünya organik poster sanatından modern sanata geçiş yapmaya başladı. Odak, sanayi reklamlarına karşı savaş propagandasına yöneldi. Bu dönemde modern sanat akımları şunları içerir: Kübizm, Dada, Dışavurumculuk ve Fütürizm.

 

  1. Dünya Savaşı, “taş litografisinin” sona ermesine işaret etti, ancak posterler şu anda radyo ve diğer medya baskı biçimleriyle rekabet halinde olsa bile, posterin sonu değildi. Şimdi posterler oluşturmak için kullanılan seri üretim baskı tekniği, fotoğrafı posterin tasarımına entegre eden “fotoğraf ofset” yöntemiydi.

 

Nesne Posteri Stili 1950’lere hükmetti; Gündelik nesneleri büyük “ikonlara” dönüştüren bir tarz. Uluslararası Tipografik Stil, 70’lerde siyah ve beyaz tipografik unsurlardan oluşan poster sahnesine hükmediyordu.

 

Bu tarz, dünyanın “Post-Modern” afiş tasarımına girişiyle 80’lerin başında popülerliğini kaybetti. Post-Modern poster ofset baskı işlemi kullanılarak tasarlanmıştır. Bu stil, ağırlıklı olarak, daha karmaşık görünen ve günümüzün bilgisayar grafik stili posterlerinin önünü açmaya yardımcı olan tasarımlarla grafiktir.

 

Bugünün Poster Kullanımları

Bakırköy Poster Baskı ;hala dünya çapında satılmakta ve gösterilmektedir; ancak, özellikle İnternet’in ortaya çıkmasıyla birlikte, diğer medya biçimleri kadar popüler değiller. Posterler, filmleri, etkinlikleri, konserleri tanıtmak için ve sanat amaçlı da tasarlandı.

Duvar dekorasyonu için popüler poster tasarımları spor, bantlar, ilham verici, manzara, seyahat, retro, eğitim ve daha fazlasını içerir. Duvarlara bantlanmış ve şık resim çerçevelerine çerçevelenmişlerdir.

 

Poster Restorasyonu ve Korunması

Bakırköy Poster Baskı , Kağıdın yaşlanması ve zamanla bozulması normaldir. Tarihsel değer kaybını önlemek ve korumak için, posterler kumaşla desteklenir. Bu afiş koruma yöntemi, 19. yüzyıla kadar Fransa’ya kadar uzanıyor.

Daha modern poster koruma teknikleri, zamanla “kırılgan” hale gelen kâğıttan kaçınmak için kumaş ile poster arasında “asitsiz” bir kağıt kullanmayı içerir.

Kumaş desteği yalnızca posterlerin korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda posterin çerçevelendiğinde “sallanmasını” önler ve posteri düz tutar, bu da onarım gerektiğinde kolaylaştırır.

Diğerleri

One Thought to “Poster Baskı”

  1. 6 değişik rengin muhteşem senkranizasyonundan elde edilen tüm ana ve ara renklerin toplamı görsel şölen

Leave a Comment

× WhatsApp